Pierwszym krokiem w planowaniu ślubu jest zazwyczaj wybór sukni ślubnej. Większość panien młodych decyduje się na tradycyjną biel, ale coraz więcej kobiet decyduje się na kolor. Czy czarna suknia ślubna to dobry wybór? Sprawdźmy!
Każda panna młoda chce wyglądać wyjątkowo w swoim wielkim dniu. Suknia ślubna powinna odzwierciedlać jej osobowość i styl. Czy czarna suknia ślubna może spełniać te kryteria?
Historia czarnej sukni ślubnej
Czarna suknia ślubna może wydawać się kontrowersyjna, ale historia pokazuje, że kiedyś była to norma. Do połowy XIX wieku, to właśnie czarny kolor był zarezerwowany na ślubny kobierzec. W bieli chowano ciała, a w eleganckiej czerni szło się do ołtarza.
Czarna suknia ślubna zyskała na popularności także ze względu na praktyczność. W trudnych czasach, zwłaszcza w okresach wojen, kobiety z biedniejszych rodzin wybierały czarną suknię ślubną, która była uniwersalna i mogła być używana na inne okazje.
Czy czarna suknia ślubna jest dobrym wyborem?
Zgodnie z obecnymi zasadami savoir-vivre’u, panna młoda powinna wybrać strój o najwyższym szczeblu dress code’u, czyli white tie (biała mucha). W dniu swojego ślubu, kobieta powinna nosić suknię do ziemi w odcieniach bieli lub beżu.
Obecne normy są głównie wynikiem kulturowych odniesień panujących w Europie, gdzie czerń jest uznawana za symbol śmierci, żałoby, mroku lub zła. Ze względu na te negatywne skojarzenia, czarnej sukni ślubnej nie powinno się nosić również podczas wesela.
Za i przeciw czarnej sukni ślubnej
Wybór czarnej sukni ślubnej wiąże się z pewnymi zaletami i wadami. Sprawdźmy najczęstsze argumenty „za” i „przeciw”!
Dlaczego tak?
- Oryginalność. W czarnej sukni będziesz wyróżniać się na tle innych panien młodych.
- Wysmuklenie. Czarny kolor wyszczupla sylwetkę.
- Praktyczność. Czarną suknię można nosić na wiele specjalnych okazji.
- Wyrazistość. W białej sukni niektóre typy urody mogą wyglądać blado.
Dlaczego nie?
- Sprzeczność z dress code’em. Według zasad kodu ubioru, panna młoda powinna nosić białą suknię ślubną.
- Negatywna symbolika. Czerń w naszej kulturze jest symbolem żałoby, co stoi w sprzeczności z radosnym charakterem ślubu.
- Zerwanie z tradycją. Biała suknia ślubna jest obecnie standardem i klasyką mody ślubnej.
- Ciężkość. Czerń od stóp do głów może przytłoczyć pannę młodą o delikatnej urodzie.
Czarny jako kolor przewodni wesela
Jeśli decydujesz się na czarną suknię ślubną, pamiętaj o spójności wszystkich elementów ślubu i wesela. Czarny kolor może elegancko prezentować się w towarzystwie złota i bieli.
Czarne akcenty zawsze dodają ponadczasowej klasy. Aby jednak uniknąć zbyt ciężkiego i mrocznego klimatu, warto równoważyć czernią jasne kolory, lekkie, wręcz przezroczyste materiały i delikatne dodatki.
Podsumowanie
Czy czarna suknia ślubna to dobry wybór? To zależy od indywidualnych upodobań i stylu panny młodej. Ważne jest, aby pamiętać o kulturowych i historycznych konotacjach czarnej sukni ślubnej, a także o praktycznych aspektach jej noszenia. Ostateczna decyzja należy do Ciebie!